Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, 14 marca

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało tżz (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.
Wydział Informatyki świętuje Dzień Liczby Pi już od ponad 10 lat. Tego dnia matematyczne koła naukowe Wydziału organizują Piknik naukowy oraz okazjonalne wykłady dla uczniów, studentów, nauczycieli. Ogłaszane są także konkursy: „Zmaterializuj Liczbę Pi” oraz konkurs na „Pi-Plakat„.

Czytaj więcej…

 

PI

KONKURSY

Konkurs na EVENT

 

Po raz PIERWSZY w Zespole Szkół w Nowych Piekutach. Ponieważ Zespół składa się ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum połączyliśmy Dzień Liczby PI ze Świętem Matematyki. Wspólnie z innymi matematykami zorganizowaliśmy liczne konkursy, zabawy, łamigłówki. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko cyfry, wzory i trudne zadania, ale również ciekawa przygoda i mnóstwo zabawy. I udało się! Uczniowie byli „nakręceni” na punkcie matematycznych łamigłówek i zagadek. Chętnie rozwiązywali ogromne krzyżówki, które czekały na nich na korytarzu szkolnym, brali udział w konkursach i zabawach, układali wiersze o matematyce i robili PIsanki. Wyłoniliśmy także szkolnego Mistrza Matematyki. W Szkole Podstawowej była to klasa V, zaś w Gimnazjum Klasa II B. Za rok również zorganizujemy Święto matematyki.
 

Zmaterializuj Liczbę Pi – regulamin

Wyniki:

I miejsce – Adam Szepietowski; Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem, ul. Jagiellońska 4, 18-200 Wysokie Mazowieckie
II miejsce – Ilona Klik; Pierwsze Liceum Ogólnokształcące im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce 07-410 ul.Traugutta 1
III miejsce – ex aequo:
Joanna Suchocka; 4 klasa Technikum Weterynarii, ul. Koszalińska 9, 76-200 Słupsk
Ola Klepin i Ola Pojałowska; Liceum Plastycznego, ul. Koszalińska 9, 76-200 Słupsk
PIplakat – regulamin

Wyniki:

I miejsce
Paulina Monach, Sandra Januszewska, Szkoła Podstawowa nr 11 w Białymstoku
II miejsce
Zachary Czech, Alicja Dawidziuk Szkoła Podstawowa nr 11 w Białymstoku
III miejsce
Anatol Gawryluk, Społeczne Gimnazjum nr 7 w Białymstoku

Plakaty z poprzedniej edycji

Organizatorzy